Petek Yıkanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Toza ve kirlere karşı açık olan kalorifer petekleri, kirlendiğinde daha az ısınmayı sağlarken ay sonunda da faturaların daha çok gelmesine neden olur. Ayrıca üstten bakıldığında peteklerin içinde birikmiş olan tozlar oldukça kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Elektrik süpürgesi biriken tozları almak için işe yarayan bir yöntem olsa da süpürge ucunun tam anlamıyla kalorifer peteklerinin içine erişemeyecek olması, başka temizlik yöntemlerine de ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

Kalorifer Peteklerini Kolay Temizlemenin Yolları

Erişilmesi zor ancak her fırsatta göze takılan kalorifer kirleri temizlik konusunda titiz olanların oldukça rahatsız olmalarına neden olur. Oklava ya da uzun bir çubuk yardımı ile peteklerin iç temizliğini yapmak mümkündür. Bunun için kullanılacak çubuğun ucuna nemli bir bez sararak peteklerin iç kısımlarını temizlemek işe yarayacaktır. Altı açık olan petekler için alt kısma havlu sermek dökülen tozların havlu üzerine dökülmesini ve temizliğin daha pratik olmasını sağlayacaktır.

Kalorifer Peteği Temizliğinin Püf Noktaları

Kalorifer peteklerinin üst kapaklarının çıkmaması bu alanların temizliğinin oldukça zor olmasına neden olur. Temizlikte her yöntemi denemek isteyenler için bazı püf noktaları kalorifer peteklerinin tertemiz olmasını sağlayacaktır. Kalorifer peteklerini temizlemek için hizmet veren birçok profesyonel firma bulmak mümkün olsa da evde kendi yöntemleri ile peteklerini temizlemek isteyenler de uğraştırıcı olsa da kendileri rahatlıkla temizleyebilirler.

Kalorifer Peteklerini Temiz Tutmanın Yolları

Evlerde temizlenen yerleri temizlemek kadar temiz kalmasını sağlamak da oldukça önemlidir. Verilen emeğin uzun süre kalıcı olması için ekstra özen göstermek yerine pratik yöntemler tercih ederek kalorifer petekleri gibi alanların temiz kalması sağlanabilir. Silerek temizlemeye göre yıkayarak petekleri temizleme işlemi zahmetli ve peteklere zarar verebilecek yöntemlerden biridir. Bu nedenle etkili bir kalorifer peteği temizliği için mutlaka profesyonel olarak hizmet veren yerlerden destek alınmalıdır.

Kalorifer peteklerinin iç temizliği de dış temizliği kadar önemli bir konudur ve muhakkak bilen kişilerin petek temizliği yapmaları gerekir. Petek içindeki kirli suyun boşaltılıp kimyasal temizleyici ile yıkandıktan sonra temiz su ile tekrardan doldurulması işlemine dayanan petek temizliğinin oldukça uğraştırıcı olduğu bilinmelidir.