Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Bulma

Çorlu Su Kaçağı Bulma Servisi, ekonomik Ücretle Zemini kırmadan su sızıntısı,su kaçağı tespitini bulan makineler sayesinde maliyeti en aza indiriyor, hemde tadilat yaptırmanıza gerek kalmıyor. Tabi bunu güvenilir su kaçağı tespit firmasına yaptırmanız gerekli, çünkü su kaçağı tespit yapan kişiler her zaman doğru tespit yapamayıp sizi mağdur edebilir.Su kaçağı bulma servisi, Çorlu tesisat uygun fiyatı ile Çorlunun her mahallesine en uygun ucuz ekonomik hizmet sağlamaktadır. Çorlu Tesisat servis elemanları dairelerinizin zemininde kırmadan yüzeysel bir çalışma yaparak su kaçak bulma işlemini yapar. Su kaçağı akustik dinleme ve termal kamera ile evin banyosu mutfağı tuvaleti kombi tesisatının sıcak ile soğuk suyun geçtiği zeminde termal kamera ile tesisat boruların güzergahı belirlenir. Tesisat borularındaki patlaklar alanın büyüklüğüne göre 30 dakika veya 1 saatlik test sonucu bulunabilir. Su kaçağı noktasını bulan firmamız su kaçağının yeri ve durumunu gözden geçirerek size onarımı için teklifler sunar. Örneğin; hiç bir yer kırılmadan tesisat kaçağı kapatıcı ilaç onarımı uygulanabilir. Ya da sadece su kaçağının olduğu zemin 40cmx40cm kırılarak borunun değişimi yapılabilir. atık su tesisat gider boruları kameralı cihazla arıza tespiti yapılır. Sadece atık su gider borularında etkili su kaçağı kontrolü yapabilen kameraların pis su giderlerindeki kırılmış,ayrılmış,çatlamış,tıkanmış boruları gözlemleyerek su damlamalarını tespit etmeye bazen de eğim verilmeden yapılan gider borularındaki arızayı bulmaya yarar. Kameraların su kaçağı bulmada önemli bir rolü vardır. Sorunun neden kaynaklı olduğunu ve ileride oluşabilecek arızaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Su Kaçağı Varsa Nasıl Anlaşılır ?

Bir gün alt komşunuz kapınızı çalıp, kendi dairesinde su sızıntısı olduğunu söyleyebilir. Bir takım önlemler almanın vakti gelmiştir artık, bu gibi durumlarda komşular aralarında anlaşamaz ise hukuki yollara baş vururlar. Mağdur olan kişi her zaman haklı olur ve bu işlem mahkeme kararı,tazminat,alt komşunun tadilat masrafları gibi uzar da uzar. Yüksek fatura ödemedikçe yada komşunuzun banyosunun tavanından su akmadıkça dairenizde su kaçağı olduğundan haberiniz olmaz. Nedenini tespit etmek eskisi kadar zor değil artık bu işi yapan bir çok firma var. Önceleri internet yaygın olmadığından tavsiye üzerine evlerde su kaçak tespiti yapardık. Şimdilerde hiç tanımadığımız müşteriler bizi internetten bulup çağırıyorlar. Edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda su kaçağınız varsa bunu anlamak için bir kaç şeyden bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağım.

1. Dairenizdeki tüm muslukları iyice kapatın, kapı önündeki su sayacınız buna rağmen dönüyorsa
2. Bu ay ki su faturasına fazla ödeme yaptıysanız
3. Bir alanda yaptırmış olduğunuz bir tadilat varsa
4. Zemin fayans kaplaması arasında bulunan derz arası açıklıkları varsa
5. Duvar yada zemine çıkan ıslaklıklar,su birikintileri hallerinde
6. Kabarmalar,rutubet oluşumları gibi durumlarda

Sizde bu nedenlerden bir veya bir kaçını yaşıyorsanız sizinde su kaçağınız var demektir.

Profesyonelce Su Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Daire yada iş yerlerinde yapılacak ilk işlem su sayacı giriş vanalarını kapatmaktır. Daha sonra içerideki bütün muslukları su ile çalışan bütün cihazları kapalı konuma getirerek test aşamasına geçilir. Bütün bu muslukları kapatmamızın nedeni basınç uygulanarak kaçağın sıcak yada soğuk su borusunda olup olmadığından emin olmak içindir. Bir dairenin testi sırasında damlayan yada sızdıran musluklar tespit edilmeli herhangi bir yanılgı olmamasına karşın körleşerek tedbiri alınmalıdır. Manometre göstergeli cihazların bağlı olduğu su pompaları ile uygulanan basınç sonunda göstergede düşme var ise tekrar her taraf kontrol edilip kaçıran musluklar sıkılıp tekrar aynı işlem uygulanır kaçak olduğundan emin olununca su kaçağı arama işlemi başlar. Eğer test sonucu sağlam çıkarsa diğer işleme geçilir. Bu işlem atık su borularında kameralı su kaçağı bulma işlemidir. Pis su kaçağı bulma temiz su kaçağı bulmadan biraz daha farklıdır. Boruların içine kamera yollanarak gözlem yapılır. Üst komşunuzdan size akan su her zaman temiz su olmayabilir. Pis su borusunda da bir sorun olabilir. Tavanınızda renkli lekeler varsa atık su kaçağı özle görülür şekilde ortadadır. Görüntüleme yapılarak kaçağın bulunması en doğru yoldur. Kamerasız gelip sorunun giderlerden olduğunu söyleyen ustalara itibar etmeyiniz. Firmamızın uzman ekip arkadaşları yılların tecrübesi ile görüntüleme yaparak sorunun yerini eliyle koymuş gibi bulur.

Su tesisatı borularında ki patlaklar alanın büyüklüğüne göre 30 dakika veya 1 saatlik bir test sonucu bulunabilir. Su kaçağı noktasını ulan firmamız su kaçağının yeri ve durumunu gözden geçirerek size onarımı için teklifler sunar. Örneğin hiç bir yer kırılmadan tesisat kaçağı kapatıcı ilaç onarımı uygulanabilir. Ya da sadece su kaçağının olduğu zemin 40cmx40cm kırılarak borunun değişimi yapılabilir.

Hiç bir yeri kırmama fikri aklınıza yatıyor olabilir. Fakat bu su tesisatındaki bar ölçümüne göre uygun çıkmayabilir. Asıl nedeni boruda yarılmalar olmuşsa ileride başka bir kısımdan patlayacağından size biraz pahalı gelebilir. Ancak kalorifer tesisatlarında kaçak kapatıcı ilaçla onarım daha çok tercih edilmektir. Kalorifer tesisatı, kombi sistemine bağlı çalışan içerisinde ki maksimum dolaşan su basıncı 2 bar dır. Dolaşım suyu fazla bir basınca maruz kalmadığı için dolayısıyla bir değişkenlik olmayacağından en ekonomik çözüm olarak uygulanır. Kalorifer tesisatında su kaçağı bulmak zahmetli ve pahalı bir su kaçağı tespit kategorisidir. Çünkü basınçlı ölçüm sırasında basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler zarar görebilir. Ayrıca yerden ısıtma su kaçaklarını bulmakta bir hayli zordur. Tamir fiyatı tespit fiyatı artırılabilir. Bu yüzden hem beyaz plastik borularda hem yerden ısıtma plastik borularında daha uygun maliyetli ilaçla kaçak kapatma yapılması önerilir.

Fayans,parke,mermer vb. yüzeyleri kırmadan teknolojik cihazlar yardımıyla tarama yaptırarak bulunan su kaçaklarının tadilat fiyatlarını büyük oranda düşürür. Su tesisat borularının geçtiği yeri termal kameralı su kaçağı tespiti yöntemiyle kolayca bulunabilir. Patlayan nokta bulunup tamiri için onay alındıktan sonra onarım işlemi gerçekleşmektedir.

Bir nokta su kaçağı nasıl bulunur anlamak için yapılacak birkaç tetkik vardır. Bu tetkikler baz alınarak su kaçağı aramalarına yön verme açısından önemlidir. Kırmadan su kaçağı bulma servis elemanları su kaçağının tam olarak yerini bularak su kaçağı onarım servisi o noktaya gelmesini, su kaçıran boruyu tamir etmesini sağlamaktadır. Kolay kaçaklarda su kaçağı arama servisi elamanları zarar gören borunun tamirini yerinde yapabilir. Su kaçağı olan bölgenin bulunması öncelikle gelen ustaların tecrübesine ve kabiliyetine dayanır. Ustaların su kaçaklarını bulmak için belirli bir süre eğitim aldıktan sonra kendilerini kanıtlaması ve öz güvenlerini kazanmasını sağlaması kurumsal su kaçak firmalarının görevidir.

Su borularında sızıntı yapan yerlerinin belirlenmesi için birçok teknik vardır. Bu tekniklerin her biri sağlam ve hassas sonuçlar vermesine rağmen, kullanıldıkları alanlara ve koşullara göre değişir. Hangi tekniğin kullanılacağına karar vermek için eldeki ekipmanların durumu gözden geçirilmelidir. Bütün su kaçak bulma teknikleri su sızıntısının çıkardığı sesleri inceleyerek hareket ederler. Su kaçaklarını bulmada en yaygın kullanılan teknik ses yöntemiyle hızlı ve düşük maliyetli olarak en ucuz fiyata yaptırabileceğiniz bir su sızıntısı kontrol yöntemidir.

Kullanılan en yaygın ve en etkili sistem zeminde altından geçen boru boyunca sesleri dinleyerek sesin en yüksek olarak geldiği nokta bulunarak su kaçağı tespit edilir. Daire içi zeminlerin kalın ve sert olması iyi sonuç verir. Binaların dışında oluşan kaçaklarda zeminin yumuşak toprak olduğu için sesler net olarak duyulmaz. Zemin altındaki izolasyon,sıtrafor gibi dolgu malzemelerinin bulunması da sesin tonunu değiştirir.

Özellikle dikkat edin, tamiri yapılırken su sızdıran noktayı bulmak gerekir. Aksi takdirde su sızıntısı akmaya devam eder. İşlemlerin sıralı olarak yapılırsa kısa sürede su kaçağı bulma işlemi gerçekleşerek patlak ortaya çıkar. Etkili bir yöntem kullanıldığında meydana gelen patlakların tamirinde bir çoğalma olmaz, sadece meydana gelen patlak borunun tamiri yapılır. Borulardaki patlakların oluşmasını etkileyen faktörler değişmez. Patlakların oluşumunda kullanılan aletler tesisat borusuna yada sürekli meydana gelen su kaçağına göre değişiklik gösterebilir. Bir ortamda sürekli su boruları patlıyorsa ve su kaçağı meydana geliyorsa bunun nedeni borulara ek parçalar kaynak edilirken acemice yapılmış olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle basınç vermek doğru değildir. Su kaçağını termal kamera veya nem ölçme cihazı kullanarak bulmak gereklidir. Su kaçağı arama teknikleri doğru alanarda uygulanırsa patlak sayılarındaki artış ne olursa olsun, maliyet olarak müşteriye daha az yansıyacaktır. Hassas ölçümler yapılarak çürüyen boruların tamirinde de masrafı büyük oranda düşürecektir. Su sızıntısı oluşan dairede patlama sebebi tespit edildiğinde ilerde oluşacak kaçakların önüne geçilmiş olur.