Mutfak Tıkanıklığı Açma

Lavabomuz tıkandığı zaman genelde kendimiz açmayı deneriz. Fakat her tıkanıklık öyle kendi başımıza açabileceğimiz türden olmaz. Biraz uğraşır ve açamazsak, artık iş benden çıktı der ve hemen çağımızın kurtarıcısı internete başvururuz. Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır yazarak, internetten bilgilerini aratır ve oradan edindiğimiz bilgilerle tıkanıklığı açmaya çalışırız. Bugün o bilgilere yenilerini ekleyeceğiz. Tıkanan lavabolar ikiye ayrılır, bunlar mutfak lavaboları ve banyo lavabolarıdır.

Mutfak lavabosunu açmak için önce neden tıkandığını bilmek gerekir. Mutfak giderleri genelde yağlanmadan ve yemek artığından tıkanır. Peki bu sorun kimyasal maddelerle çözülür mü? Eğer tıkanıklık çok ilerlemiş ise kimyasal maddeyle de çözemeyiz. Sorun yeni başlamışsa, daireniz çok eski değilse ve mutfak hattı da çok eğimsiz değilse, güçlü kimyasallarla bu yemek artığı ve yağlanmalardan kurtulabilirsiniz. Aslında yapılması gereken, mutfakta daha dikkatli kullanım ve o yağın, yemek artığının orada birikmesini engellemektir. Yani düzenli olarak, belirli aralıklarla yağ çözücü kullanmak size uzun yıllar sorun yaşamamanız hususunda yardımcı olacaktır. Bazı hanımlar buna çok dikkat ettiğinden, mutfak giderleri yıllarca hiç tıkanmamaktadır.

Bu işte bu kadar yoğun stres üstüne bir de bu ruhsal çöküntüye uğramak istemiyorsanız, gider borularınızı kullanırken belirli hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin mutfak giderlerinde bayanların kullanımında meyve sebze yıkarken gideri tıkayabilecek toprak vb. şeylere dikkat edilmelidir. Yemeklerden sonra bulaşık yıkarken tabaklardaki yemek artıkları bu tıkanmalarda çok etkili olur. Giderlere dökülen yemek yağları, mutfak giderlerinde en çok tıkanmaya sebep olan etkenlerin başında gelir. Özellikle gider borunuz eğimsiz ise, içine dökülen her şey borunun dibine çökerek orada sertleşip, zamanla çoğalarak boruyu tamamen çimento dökülmüş gibi kapatacaktır. Bu tıkanmadan sonra o boruya ne yapılırsa yapılsın açılmayacaktır. Çünkü bu bahsettiğimiz etkenler, çimento etkisi yapar ve çok sert bir yığılmadır. Herhangi bir kimyasalla da çözülemez. Tamamen tıkalı olduğu için çözülen pislik borudan akıp gidemez. Dolayısıyla tekrar olduğu yerde donar.

Giderin tıkanmaması için ne yapmalı?
Bu durumda o tıkanıklığı açmak için matkap etkisi yapacak, o sertleşmiş tabakayı parçalayacak bir sistem gerekmektedir. Bu sistemde gider açma makinesi dediğimiz, toplumda gider açma robotu diye adlandırılan makinelerdir. Bu makinelerin helezon yayları ve ucundaki açma aparatları gidere salınarak, makinenin bu yayı ve ucundaki ucu çevirerek ileri doğru itmesi ile oradaki sert tabakayı delip parçalayarak, giderin açılmasını sağlar. Tüm bu çalışmalar esnasında müşterilerimizin aklına gelen iki soru olur; Birincisi tekrar tıkanma olur mu? İkincisi ise makine boruya zarar verir mi? Birincisine cevap vererek başlayalım; Tekrar tıkanma olmaması için kamera sistemi ile boru içerisini görüntüleyerek size de gösteriyoruz. Bu sayede boruda ne var ne yok, tam açılmış mı, kendi gözlerinizle görüyorsunuz.