Gömme Rezervuar ve Klozet Montajı

Asma klozet ya da ayaksız klozet montajı için ilk yapmanız gereken bir ustayı yada profesyonel bir firmayı aramak olabilir. Ama bazı durumlarda bu basit bir iş ve ben kendi başıma hallederim diyebilirsiniz. Biz tam da burada size bu konuda yardımcı olmaya çalışıp bir kaç ön adımdan bahsedeceğiz. Yeni bir tuvalet almaya ve eskisini değiştirmeye karar verdiyseniz. Daha en baştan adım adım gitmeniz gerekir.Aksi taktirde bu macera daha başlamadan son bulur. İlk adım tuvaletin montajından önce aldığınız eski tuvaletin yerine ölçüleri uyan yeni bir tuvalet almak.Yani öncelikle ölçüler konusunda emin olun. Bu hesabı yaparken tuvalet arkasına takılacak civataların yerlerini dolap civatalarını iyice hesap edin. Ölçümü yaparken de yine merkezi ölçü alacağınız noktalara dikkat edin. Aksi taktirde tuvaletin montajının bir kabusa dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu arada eğer klozetiniz çok eski ise yeni modellerde ki gömeceğiniz su tankını da hesaba katmayı unutmayın. Bu arada yan açıklığı ve orada ki boşluk payını da hesaba katın ki son anda bir sürprizle karşılaşmayasınız. Eğer tüm bu adımları tamamladıysanız. Şimdi montaja başlayabilir ve yeni klozetinizi banyonuza yerleştirebilirsiniz.
Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız evimizin iş yerimizin tuvaletlerinin birçoğunda artık klozet bulunmakta. Asma klozetler şıklığı ile en çok rağbet görenlerden. Yalnız yapımı itibari ile biraz zahmetli ve pahalı. Duvar içine gömülen bir sistem olan bu tuvaletlerin askıları bulunur. Gömüldükten sonra fayans dışına çıkan iki askı vidasına klozet geçirilerek havada durması sağlanıyor. Su haznesi de duvar içinde gömülü olarak kalıp böylece görüntü olarak şık bir tuvalet ortaya çıkıyor. Fakat duvar içine konulan rezervuarlar gömülü olduğundan tekrar sökülme şansı yoktur. Bu sebeple en kaliteli malzeme kullanılmalıdır.

Asma klozet kaç kilo taşır?

Bu konu asma klozet montajı yaptırmadan önce araştırılıp çok merak edilir. Ancak korkacak hiçbir şey yok çünkü inşaat esnasında duvar içine döşenen sistem çelik iskeletli ve üzerine duvar örülüp sıva yapıldıktan sonra birde fayans yapılır yani gayet sağlam olur. Yere monte edilen bir klozet ne kadar sağlamsa asma klozette o kadar sağlamdır. Acaba belirli bir kullanımdan sonra oynama olur mu diyorsanız. Düzgün yapıldıktan sonra hiçbir şey olmaz. Unutmayın ki normal klozetleri de uyduruk bir şekilde yaparsanız onlar bile dayanmaz sağa sola oynar.

Hangi rezervuar tercih edilmeli?

3 tip rezervuar bulunmaktadır. Birisi alaturka tuvaletlerde bulunan asmalı rezervuardır. İkincisi normal klozetlerde bulunan gövde şeklindeki rezervuardır. Sonuncusu ve üçüncüsü olan rezervuar tipide gömme rezervuardır yani geberit tuvaletlerde kullanılan duvarın içindeki rezervuar tipidir. Asma klozet rezervuar arıza tamiri nasıl yapılır ve nasıl arıza yapar? Bu rezervuarların şikayetleri genelde aynıdır. Hepsinin ortak sıkıntısı ortak sorunu tuvaletin içine sürekli su kaçmasıdır. Çünkü iç takım bozulmuştur ve suyu kesmiyordur. Bunun sonucunda sürekli su sızıntısı olur. Klozetlerin rezervuar kısmında içine su dolduktan sonra bu suyu çeken ve klozete gönderen mekanizma iç takımdır. İç takım çok hassastır. Klozet söküldüğünde yerinden oynadığında bu mekanizma arıza yapabilir. Ya da rezervuarın içine pislik kaçtıysa bu pislikten dolayı da rezervuar arıza yapabilir. Bunun sonucunda rezervuar su kaçırıyor ya da sürekli su dolumu yapıyor gibi şikayetleriniz olabilir.

Rezervuar arıza tamiri nasıl yapılır peki?

Rezervuar iç takım değişimi için öncelikle kaliteli bir iç takım kullanılması gerekir. Çünkü mekanizma hassas olduğu için garantili ve kaliteli malzeme gerektirir. Çünkü iç takım değişimi sürekli olmaması gereken bir şey. Aldığınız malzemenin piyasa malı olmamasına dikkat edin. Özellikle garantisi olsun elinizde. Bu garantiyi ya firmadan ya da satılan ürünün kendisinden mutlaka temin ediniz. Ürünü aldıktan sonra bunun değişimi sizin için pekte kolay değildir. O yüzden profesyonel bir destek almanızda tabi ki fayda var. Aksi takdirde gelişi güzel yapılan bir iş daha büyük sıkıntılara neden olabilir.