Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanması günlük hayatta karşılaşabileceğimiz kötü durumlar arasında yer alır. İnsan fıtratı, her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek kapasitede yaratılmıştır. Bu sıkıntıdan kurtulmanın yolu panik yapmadan yaşadığınız bu sıkıntıdan nasıl kurtulabileceğinizi iyi bilmekten geçer.

Lavabo Neden Tıkanır?
Aslında bu sorunun cevabını çoğumuz biliyoruz fakat cevabı uygulama konusunda zorluk çekiyoruz. Kullandığımız sabun kalıntıları, çeşitli kimyasal maddeler ve besin artıkları, lavaboların tahliye borusunun özelliğini yitirmesine sebep olur. Gün geçtikçe lavabonun gider borusuna yapışan bu maddeler, suyun önünde engel oluşturur. Katı atıklar borunun tabanında birikme yaptıkça, suyun akışı yavaşlar ve lavabonun tıkanması için zemin hazırlar.

Bulaşık Yıkarken Dikkat!
Daha çok ticari alanların mutfaklarında yemek yağlarının ayrıştırılmadan lavabodan kanalizasyona gönderilmesi, lavaboların tıkanmaları için en büyük etkendir. Evlerde kullandığımız el yıkama lavabosu ve mutfak gideri için de aynı şeylere dikkat etmek gerekir. Kirlenmiş tabakları bulaşık makinesine atmadan önce mutlaka tabaklarda ya da tencerelerde kalan yemek artıklarını çöpe boşaltmak gerekir.

Lavabo Tıkanıklığını Açmak için En İyi Çözüm: Lavabo Açıcılar
Halk arasında tıkalı lavaboyu açmak için en iyi çözüm yolu lavabo açıcı kimyasalları kullanmak geçse de bunun geçici olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada bir çok çeşidi bulunan lavabo açıcılar, güvenlik açısından tehlikeli oldukları kadar zamanla lavabonun gider borusuna da zarar vermektedir. Kimyasalların çoğunun içerisinde asit bulunduğu için, insan sağlığını olumsuz etkileyen maddeler barındırır. Ayrıca tıkanmayı açma esnasında ortaya çıkan ısı, gider boruların yapısında eğilmelere sebep olur. Hatta yanlış kullanımlar sonucu insan vücudunda yanıklara da sebep olmaktadır.