Cihazla Su Kaçak Tespiti

Tesisat sektörüne yeni bir boyut kazandıran firmamız Çorlu Tesisat ile tanışın. Su tesisatı alanında yetişen ve ustalık belgesine sahip Çorlu'nun en iyi tesisat ustalarından oluşan kadromuz ile kırmadan su kaçağı tespiti yapıyoruz. Tam profesyonel su kaçağı bulma cihazlarımız ile yapılarda meydana gelen su sızıntılarının noktasını belirleyip, tamirat masraflarını daha aza indiriyoruz. Birlikte çalıştığımız servis elemanlarımızın görevi, profesyonel suya dayanıklı ve kameralı cihazları kullanarak arıza teşhisi yapmaktır. Amacımız, yapıların içinde veya dışında oluşan su tesisatı arızalarını daha düşük maliyetlerle tespit edip, daha az hasarla tamiratının yapılmasını sağlamaktır.

En uygun su kaçağı tespiti ücretleri, internet üzerinde su kaçağı arızasını giderebilecek bir çok firma vardır. Fakat kimsenin su kaçağı tespiti ücreti kimseyi tutmamaktadır. Bu durumda değişiklik gösteren fiyatlar arasında kafa karışıklığı seçim şansını zorlaştırır. Düşük maliyetlere su kaçağı tespiti yapan firmalar uygunluk açısından aranır. Fakat yaptıkları işin arıza oluşumu durumunda, karşınızda bir muhattap bulamazsınız. Öte yandan su kaçağı tespiti ücretini düşük tutmaları sizi aldatır. Çünkü eve geldiklerinde 50 ila 100 TL tutarındaki tamir masrafına 350 TL ve üzeri ücret talep ederler. En uygun fiyata su kaçağı tespiti yaptırmak yerine firmamız gibi kurumsal firmaları tercih ederseniz, hem şikayetiniz olduğunda karışınızda bir muhattap bulacak, hemde en uygun fiyata su kaçağı tespiti ve tamiri yaptırmış olacaksınız. Firma ismi olmayan, markalaşmamış tesisatçılara iş yaptırmayın. Bu kişilerin kamera ve diğer arıza bulucu cihazları yoktur.

Su Kaçağı Tespit Ücretleri Ne Kadar / Neye Göre Değişir ?

Yapıların çoğunda meydana gelen su kaçaklarını tespit etme ücretli bir işlemdir. Su kaçağı tespit ücretleri yapının büyüklüğüne, çok katlı olmasına, ticari ve konut olmasına göre fiyatlandırılmaktadır. Normal daireler için standart su kaçağı tespiti ücretleri vardır. Konutun dubleks olması durumunda standart su kaçağı tespiti ücretinde biraz artış olacaktır. İş yerleri için belirlenmiş bir su kaçağı tespit ücretleri yoktur. İş yerleri alanın büyük olması veya su kaçağının dış hatta olabileceği ihtimalleri için kesin bir fiyat belirlenmemiştir.

Su Kaçağı Nedir / Nasıl Anlarız ?

Konut ve ticari yapılarda ihtiyaç duyulan genel su tesisatları zamanla deformasyona uğrar. Bu nedenle deforme olan tesisat borularında patlama,kırık vb. durumlar ortaya çıkar. Patlayan boruların içerisinde ki su alana yayılarak su kaçağına neden olur. Peki su kaçağını nasıl anlayabiliriz ? Su kaçağını anlamak pekte zor bir şey değildir. Üst katlarda meydana gelen su sızıntıları tavandan damlayarak kendini belli eder. Bodrum katlar ve ara katlarda duvarlarda küflenme, rutubet ve su izleri de su kaçağı olduğuna işaret eder. Dairenizde su kaçağı olduğu iddaası ile karşı karşıya iseniz ve herhangi bir belirti bulamadıysanız. Deneyeceğiniz 3 kolay adımla konutunuzda su sızıntısından emin olabilirsiniz. (Bu teknik bilgi su kaçağının tespit etmek için kullanılmamaktadır.)

İlk olarak su sayacının her iki yanındaki vanaları kapatın. Eğer alt kata su sızıntısı azalıyorsa soğuk su borunuzda su kaçağı vardır. (Vanaların suyu tamamen kestiğinden emin olun.)
Kombi altındaki sıcak su vanasını kapatın ve yukarıda ki gözlemi uygulayın.
İki yöntemi denediniz su kaçağı devam ediyorsa, muhtemelen gider borularında arıza olabilir. Banyo kısmında oluşan bir su kaçağı ise tereddüt etmeden kaçağın sizden olduğuna emin olabilirsiniz.
Hangi Dairden Su Sızdığı Nasıl Belli Olur ?

Bazı binalar tek, bazıları ise çift daire üzeri yapılır. Tek daireleri binalarda su sızıntısı olma durumunda üst kattan şüphe duyulur. Fakat çift daire ve üzeri yapılan binalarda su kaçağını saptamak kolay görünmez. Üst komşunuza sizden kaçak var dediğinizde kendisini ikna edemeyebilirsiniz. Bu durum rahatsız edici ve sinir bozucu durumları da beraberinde getirerek tartışamaya neden olur. Bunu anlamanın ustaca bir yolu vardır. Bina havalandırmasına bakarak suyun en yoğun ıslak ve damlayan yeri hangi daireye denk ise sorunun o dairede olması %99 dur. Su kaçağının hangi daireden kaynaklandığından emin olmaz iseniz uzman servis isteyin.

Cihazla Su Kaçağını Nasıl Buluyoruz ?

Firmamız su kaçağı tespitinde çığır açan teknolojileri kullanarak işinde profesyonel hizmetler sunmaktadır. Su kaçağı tespitinde yararlanılan tüm cihazlar mevcut olup, tamiratı içinde gereken tüm malzemelerle tam takımdır.

Kullandığımız su kaçağı bulma teknolojileri;

Akustik Dinleme Cihazları : Son derece kısık seslerin duyulmasını sağlayan ve genelde tüm su kaçaklarını bulmaya yarayan alettir. Dış hat su kaçaklarında, şebeke dağıtım borularında, ev tesisatlarında vb. alanlarda su kaçağı dinlenerek bulunur.

Kameralı Cihazlar : Genellikle atık su borularını gözlem amaçlı kullanılan kameralar, borularda oluşan kırık,çatlama,geçmeme,conta kayması ve tıkanıklık oluşumlarını görüntüler. Görüntüleme sonucu arızalı boru bulunarak değiştirilir. Atık su borularının arızalarını bu cihaz sayesinde kolayca buluruz.

Termal Kamera Cihazları : Termal kameralar, ısıya duyarlı olup en ufak ısıyı algılayabilir. Genellikle kalorifer tesisatları ve sıcak su tesisatlarında kullanılan bu cihazlar boruların zemin altından, duvardan geçişini görüntülenmesini sağlar.

Basınç Ölçme Cihazları : Basınç ölçme cihazlarını tek bir borunun girişine bağlayarak, borunun diğer kısmını kapatırız. Tesisat borusunun içerisine basınç uygulayarak üzerinde ki göstergeyi takip ederiz. Göstergede düşüş varsa tesisatınızda kaçak vardır. Gösterge sabit ise tesisatınızda kaçak yoktur.

Su Kaçağı Bulma Tekniği

Yapılarda meydana gelen su sızıntılarını tespit etmek için birçok teknik vardır. Bir çoğu teknik ve tecrübe gerektiren cihazlar kullanılarak yapılır. Kullanıldığı alana ve sızıntının derecesine göre su kaçağı bulma tekniği farklılık gösterir.

Su Kaçağı Bulmak İçin Kullanılan Teknikler

Dinleme cihazı ile bulma tekniği
Kamera ile bulma tekniği
Termal kamera ile bulma tekniği
Boya ile bulma tekniği
Basınç ölçerek bulma tekniği
Nem ölçerek bulma tekniği
Kaçağı ilaçla kapatma tekniği
Merak Edilen Sorular

Kırılan Yeri Onarıyor musunuz ?

Su tesisatlarının kullanıldığı alanlar genelde banyo ve mutfak olduğundan zemine fayans döşenir. Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra tamiri için mecburen fayansın kırılması gerekir. Arıza tespiti yapan ustamız müşterimizin elinde mevcut kalebodur var ise kırılan yerin onarımını da yapar. Eğer yoksa seramik temin edilince bir sonraki güne fayans tamiri yapılır.

Dolap Veya Duşa Kabin Altındaki Kaçağı Nasıl Tamir Ediyorsunuz?

Su kaçağı tespiti yapıldığında arıza dolap veya duşa kabin altında çıktığında eğer sökülebilecek bir durum söz konusu ise gelen Doğa Tesisat elemanı bu konuda size yardımcı olacaktır. Herhangi bir zarar vermeden sökülebilecek tüm dolap,duşa kabin,parke vb. etkenleri söküp yerine takacaktır.

Zarar Vermeden Parkenin Altında Su Kaçağı Bulunabilir Mi ?

Su kaçağını ararken zeminden geçen boruların parke altından geçebileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundururuz. Parkenin altındaki naylon tabaka (şilte) ses yalıtımına neden olduğundan su kaçağını dinleyerek bulmak zordur. Fakat tam profesyonel ekibimiz, parkenin altından geçen boruları termal kamera ile görür. Termal kamera arızanın noktasını belirler ve parke zemin kaçağının olduğu kısma kadar sökülerek tamiratı yapılır.

Su Kaçağı Ücretlerini Sigorta Öder Mi ?

Beklenmedik anlarda ansızın meydana gelen su baskınları, siz evde uyurken bile başınıza gelebilir. Musluk altında ve dolap içinde bulunan su vanalarının patlaması sonucu evinizi su basar. Birde tesisatlarda beton altında oluşan arızlar vardır. Bunlar gözle görülmez fakat kısa sürede belirginleşir. Eviniz doğal afetlere karşı sigortalı olabilir. Normalde sigorta şirketleri doğa afet sigortalarında su kaçağı ile ilgili madde var ise tüm arıza masraflarını kendisi yüklenir.